מה זה גלי הלם ומאין זה הגיע?
טיפול בגלי הלם הינו טיפול בטכניקה חדשנית המשתמשת בגלים אקוסטיים החודרים לרקמה הפגועה ומזרזים את תהליך הריפוי.
רקע- גלי הלם הושמו לראשונה בשנות ה-80 כטיפול לא פולשני עבור אבנים בכליות (lithotripsy). בהמשך, אורולוגים הבחינו בשינויים שהתרחשו לטובה ברקמות סמוכות אצל המטופלים, כמו עליה בצפיפות עצם והתחדשות רקמות (יצירת כלי דם חדשים). בעקבות הפוטנציאל שהתגלה בגלי ההלם להשפעה אוסטיאוגנית החלו מחקרים בנושא ונמצא כי טיפול בגלי הלם יעיל כטיפול אפקטיבי מאוד ולא פולשני בבעיות אורתופדיות שונות כגון דורבן, הסתיידויות בכתפיים ודלקות גידים כרוניות.
הטיפול בגלי הלם משולב בשנים האחרונות באופן מלא ונמצא בשימוש רחב בקהילה הרפואית ברחבי העולם בכל הנוגע לטיפול בבעיות אורתופדיות כרוניות באזורי גוף שונים עם אחוזי הצלחה מרשימים במיוחד!

מהם היתרונות בטיפול בגלי הלם?
– הטיפול בגלי הלם הינו טיפול שאינו פולשני בעל תוצאות מוכחות בשטח!
– התוצאות נצפות לאחר מספר טיפולים בודדים.
– הטיפול בגלי הלם מעודד ריפוי טבעי של הגוף.
– במקרים רבים הטיפול בגלי הלם הינו טיפול חלופי לניתוח!

מתי מומלץ לטפל ע"י גלי הלם?
טיפול זה מעודד את הגוף לטפל בעצמו ע"י הפעלה של תהליכים פיזיולוגיים רבים הקיימים בגופנו. קיימות מספר פתולוגיות אשר הוכח מחקרית כי טיפול בגלי הלם אפקטיבי ותורם רבות להחלמתן כמו דלקות גדיות והסתיידויות. ביניהן:
– דורבן (plantar fasciitis)
– טנדינופתיה של גיד אכילס (Achilles tendinopathies)
– דלקת בגיד המשותף של מישרי שורש כף היד (tennis elbow)
– דלקת בגיד המשותף של מכופפי שורש כף היד (golfer's elbow)
– דלקת בגיד הפיקה (patellar tendinopathy)
– הסתיידויות בגידי הכתף
– ועוד!
אנו ממליצים לפנות לפיזיותרפיסטים שלנו לקבלת ייעוץ האם הטיפול בגלי הלם מתאים לבעיה שלך!

מה מיוחד בטיפול בגלי הלם בפיזיו אנד מור?
– אנו בפיזיו אנד מור בונים לכל מטופל תכנית טיפולים מותאמת אישית הכוללת טיפול בגלי הלם וטיפולים פיזיותרפיים נוספים שביחד מביאים להחלמה מיטבית במספר טיפולים בודדים! תכנית הטיפולים נקבעת ע"י הפיזיותרפיסט בהתאם לפתולוגיה של המטופל ובהתאם למטופל עצמו, כך שכל תכנית היא אישית!
– בהתאם לתפיסתנו המקצועית ולאחר תוצאות שנצפו בשטח, הבנו כי הטיפול בגלי הלם מביא לתוצאות מיטביות כשמשולב עם טכניקות טיפוליות נוספות, כגון: חיזוקים, מתיחות, טיפול מנואלי, טייפינג ועוד.
– השילוב בין גלי הלם לטכניקות טיפול נוספות הוכח כיעיל בריפוי ע"י כך שתוקף את הפתולוגיה מכל הכיוונים ומביא להחלמה מיטבית של הרקמה הפגועה וכל זאת נעשה בזמן יחסית קצר.
– אנו מציעים חבילת טיפולים בגלי הלם בשילוב עם פיזיותרפיה הכוללת חמישה טיפולים בלבד!

הפיזיולוגיה מאחורי גלי ההלם:
המחקרים שנעשו על השפעות גלי ההלם בגוף האדם מצאו כי טיפול זה מעודד ומעורר את הגוף לטפל בעצמו ע"י ניצול והפעלה של תהליכים פיזיולוגיים טבעיים בגוף בעלי השפעות קליניות חיוביות.

פירוק הסתיידויות– הגורם העיקרי להופעת דלקות גידים הוא נוכחות הסתיידות מקומית על סיבי הגיד (הצטברות של יוני סידן כתוצאה מהזדקנות וניוון של הגידים). ההסתיידויות מפורקות ומפונות עם זרם הדם, כך שהטיפול הוא במקור הבעיה וההחלמה היא מלאה ואיכותית.
היתרון של גלי הלם לעומת תרופות אנטי דלקתיות או זריקות מקומיות של קורטיזון/ סטרואידים במקרים של הסתיידות הוא הטיפול במקור הבעיה, מה שמונע הישנות שלה לאחר זמן קצר. התרופות והסטרואידים מטפלים בדלקת אך לא תורמים לפינוי ההסתיידויות ובכך נותנים מענה לתקופה קצרה בלבד.

הקלה על כאב– אפקט הפחתת הכאב פועל בשני אופנים. באופן אחד, גירוי יתר של האזור המטופל גורם לחזרה מופחתת של אותות לגזע המוח, וכתוצאה מכך נקלטים פחות אותות מקולטני הכאב (nociceptors). כלומר, מיד לאחר הטיפול נוצר אלחוש מקומי של האזור הפגוע בעקבות גירוי יתר שהמכשיר יצר על האזור המטופל ושחרור אנדרופינים- אפקט מידי שלעיתים נשמר. אופן נוסף, הוא ניצול מנגנון "תאוריית השער", בו הגירוי הדומיננטי של גלי ההלם חוסם את האותות הנשלחים למח מהאזור הפגוע, שובר את מעגל הכאב, ובעצם יוצר מן "אתחול מחדש" לתפיסת הכאב במח. גלי ההלם גורמים בהתחלה לעלייה קלה בסאבסטנס P (Substance P) שהוא מתווך כאב, ולאחר מכן ישנה ירידה של מתווך זה לאורך זמן.

ריפוי רקמות מואץ
עירור תאים חדשים– ע"פ התיאוריה, עומס מכאני (גלי הלם) המופעל על שלד התא מעודד יצירת חלבונים. תאי גיד בריאים מגיבים לגלי הלם ע"י ייצור קולגן, התאים הפגועים מגיבים ע"י הפחתה ביצירת מתווכי דלקת וחומרים המזוהים עם טנדינופתיה (דלקת של הגיד). תאי עצם מגיבים בצורה דומה ע"י ייצור של גורמי גדילה, חלבונים לבניית עצם ושגשוג של אוסטאובלאסטים (תאים הבונים עצם).
עלייה בקצב חילוף החומרים– הטיפול בגלי ההלם מעלה את זרימת הדם המקומית ברקמה המטופלת, ממברנות התאים נעשות חדירות יותר ובעקבות זאת ישנה עלייה בקצב חילוף החומרים. בנוסף, גלי ההלם גורמים למיקרו-קרעים בכלי הדם הקטנים באזור הפגוע אשר דוחפים ליצירת מחודשת של כלי דם באזור זה והגדלת אספקת הדם לאזור.
השערה הנוגעת לדלקות כרוניות היא שהטיפול בגלי ההלם יוצר דלקת אקוטית חדשה, שנעשית באופן מבוקר, שיוצרת חומרי דלקת באזור שבהמשך תעודד ותוביל להחלמה טבעית של הגוף.

לשאלות נוספות בנוגע לטיפול בגלי הלם, האם הטיפול בגלי הלם מתאים לבעיה שלך, או לכל שאלה אחרת, אנא פנו אלינו בטלפון/ במייל.

שלי בר סלע ורוני לבון הולנדר, פיזיו אנד מור.