ההבחנה והטיפול של כאב מפשעה כרוני מאתגרים בשל כמה סיבות:

 • קושי בהבחנה מבדלת.
 • קושי בהבנת האתיולוגיה.
 • קושי בהבנת האנטומיה הקלינית של אזור זה.
 • קושי של האתלטים למקם ספציפית את הכאב.
 • קושי במישוש.

כשאנו מטפלים ולוקחים אחריות על מטופל עם כאבי משפעה, נרצה לדעת:

 • מה התסמינים העכשויים שלו? האם החלים?
 • מהו הסיכון בעתיד לפגיעות נוספות?
 • מה הסימפטומים שלא יעברו עם הזמן?

בנוסף נרצה לדעת מהם הגורמים אשר מנבאים סכנות לעתיד של פציעות כגון אלה, והם:

 1. פציעות קודמות (פי 2.5 יותר סיכוי לפציעה חוזרת)
 2. כח מקרבי ירך ירוד, באופן אבסולוטי ויחסי למקרבי הירך
 3. לגבי הגורם השלישי והוא טווחי תנועה הדעות חלוקות וכרגע לא יודעים בוודאות כמה גורם זה אכן מנבא לנו סכנה לפגיעה נוספת בעתיד.

השלב הראשון הוא בדיקת תסמינים עכשוויים.
ישנם שלושה מבחנים אשר נמצאו מהימנים ביכולתם לזהות תסמינים בפציעות של ירך/מפשעה:

 1. Adductor Squeeze Test
 2. Hip Internal Rotation (in flexion)
 3. Bent Knee Fall Out Test

מבחנים אלה, בנוסף להיותם מהימנים ותקפים, הם פשוטים, לא יקרים, פרקטיים ויעילים, יכולים להתבצע על ידי בודק אחד ומאפשרים מעקב אחר תהליך ההחלמה/ההחמרה של האתלט. במאמר זה נסביר על שלושת הבדיקות הנ"ל.

Adductor Squeeze Test – מבחן דיאגנוסטי שימושי לכאבי מפשעה אשר מהווה מבחן פרובוקטיבי לכאב. אם קיים כאב בעת ביצוע המבחן, הוא נחשב למבחן חיובי. במהלך הבדיקה כאב וחולשה יכולים להיות מופקים (באופן סובייקטיבי). חולשת שרירי המקרבים מהווה גורם סיכון לפציעות משפעה. בדיקה זו היא לא למבנה אנטומי ספציפי אך אזור הכאב יכול לרמוז על מיקום הבעיה.
הבדיקה מבוצעת בצורה כזו שהנבדק צריך להפעיל כוח לקירוב הירכיים והמנח שנמצא כאפקטיבי ביותר הוא 45 מעלות כיפוף במפרק הירך. בנוסף, הבדיקה יכולה להיערך בעזרת דינמומטר (כמו שנראה בתמונה), והוא מהווה כלי למדידה אובייקטיבית.

 

 

Hip Internal Rotation (in flexion) – המבחן מתבצע כשהמטופל שוכב על הבטן עם ברכיים כפופות ב90 מעלות ומתבקש לתת לשוקיים ליפול החוצה תוך כדי שמירה על ברכיים צמודות. כאשר המטופל מגיע לסוף הטווח של סיבוב פנימי בירך (ללא נוכחות רוטציה באגן), הבודק מוסיף מעט over pressure  לוודא שאכן המטופל משוחרר ונמצא בסוף הטווח. לאחר מכן משתמשים באינקלינומטר למדידת הזווית הקיימת בכל רגל בנפרד ומשווים בניהן. מבחן זה יכול להיערך גם בישיבה או בשכיבה על הגב, בנוסף לדומה שהבאנו בשכיבה על הבטן. יש קשר חזק בין בדיקה זו ופציעות מפשעה ולכן טווח קטן של סיבוב פנימי יכול להיות קשור בכאבי משפעה/ירך.

 

 

Bent Knee Fall Out Test – במבחן זה המטופל שוכב על הגב עם כפות רגליים צמודות, ברכיים ב90 מעלות כיפוף וירכיים ב45 מעלות כיפוף. מנחים למטופל לאפשר לברכיים ליפול הצידה תוך כדי שמירה על כפות רגליים צמודות. הבודק יבצע over pressure בסוף התנועה על מנת לוודא שהמטופל ביצע טווח מלא, ולבסוף ימדוד את המרחק בין ראש הפיבולה למיטה על ידי סרט מדידה. לאתלטים עם כאבי ירך/מפשעה נמצא טווח קטן יותר בבדיקה זו. בדיקה זו נותנת מידע על טונוס מקרבי הירך, טווח הסיבוב החיצוני של הירך וטווח ההרחקה של שלו והיא נמצאה מהימנה ביכולת שלה להבדיל בין מטופלים עם וללא כאבי מפשעה.

 

 

 

לירן ליפשיץ ויפית מנסדורף, פיזיו אנד מור.